- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
Župnijska cerkev sv. Martina je ena izmed večjih farnih cerkva na Gorenjskem.
Ob glavni cesti, ki pelje iz današnjega centra Žirov proti Starim Žirem, stoji farna cerkev sv. Martina. Posvečena je bila na martinovo nedeljo, 17. novembra 1912. Cerkev je zgrajena v neoromanskem stilu in je dolga 47 metrov, široka 24 metrov ter visoka 16 metrov. Gradili so jo med letoma 1906 in 1912. 58 metrov visoko se dvigata dva zvonika s petimi zvonovi. V desnem zvoniku so štirje, v levem pa je en zvon. Največji je težak kar 3500 kg in je tudi edini, ki je preživel prvo svetovno vojno. Ostali so bili izdelani po vojni, ker je njihove predhodnike vzela vojska za svoje potrebe. Načrte za cerkev je na Dunaju izdelal arhitekt A. Weber.
Prvotna župnijska cerkev je pred izgradnjo današnje stala pod vznožjem Žirka, hriba, ki se vzpenja nad Starimi Žirmi. Cerkev naj bi na tem mestu stala že v 9. stoletju, vendar ni oprijemljivejših dokazov za to trditev. Edini dokaz je omemba v freisinškem dokumentu, objavljenem 3. maja 1384.
Glavni oltar s kipoma sv. Štefana in sv. Andreja je izdelal Ivan Pengov iz Ljubljane. Nad njim je znameniti mozaik sv. Martina iz leta 1913, ki je delo L. Forstnerja. Križev pot je reliefen in je delo Zorattijeve delavnice iz Maribora, okvirji za križev pot pa so delo arhitekta Vurnika. Na prižnici so reliefno upodobljeni vsi štirje evangelisti.
Cerkev se ponaša z mogočnimi orglami, poslednje delo mojstra Ivana Milavca iz Ljubjane. Orgle so bile postavljene v vojnem letu 1914 in imajo preko 3000 piščali. Na njih je skoraj 7 desetletij igral in ustvarjal slovenski skladatelj in glasbenik Anton Jobst (1894–1981).