Vodovodi, ki oskrbujejo več kot 50 oseb, imajo značaj javnega vodovoda. Vodna pravica ni podeljena individualnim uporabnikom, pač pa Občini Žiri, ki je tudi odgovorna za kvaliteto pitne vode v teh vodovodnih sistemih. Javni vodovodi v Občini Žiri so:
Za kvaliteto pitne vode v teh vodovodnih sistemih so odgovorni uporabniki, Občina Žiri pa omogoča periodični nadzor zdravstvene ustreznosti pitne vode. Vodna pravica je podeljena neposredno uporabnikom.
Zasebni vodovodi, ki oskrbujejo manj kot 20 oseb, se smatrajo za individualno vodooskrbo, vodna pravica je podeljena neposredno uporabnikom, ki so tudi odgovorni za zdravstveno ustreznost pitne vode.
Trdota vode je največkrat izražena v nemških trdotnih stopnjah (°dH), kjer ena stopnja pomeni vsebnost 10 mg CaO na liter vode:
- Od 0 do 4 °dH: zelo mehka voda
- Od 4 do 8 °dH: mehka voda
- Od 8 do 18 °dH: srednje trda voda
- Od 18 do 30 °dH: trda voda
- Nad 30 °dH: zelo trda voda
Kakšna je vsebnost mineralov v pitni vodi VV Goropeke?
Vsebnost mineralov v pitni vodi VV Goropeke v letu 2024 znaša.
- Kalij 0,53 mg/l
- Magnezij 0,88 mg/l
- Kalcij 21 mg/l
- Električna prevodnost 174 µS/cm
- pH 7,63
Kako pogosto je spremljanje pitne vode?
V sklopu notranjega nadzora so na VV Goropeke so redni odvzemi vzorcev, ki jih izvaja NLZOH. Poleg notranjega nadzora, se izvaja tudi državni monitoring pitne vode.
Pogostost vzorčenja:
- Omrežje po dezinfekciji 2 meritev v letu
- Črpališča pred dezinfekcijo 2 meritev v letu, dotok v vodohram po dezinfeciji 2 meritvi v letu
Plan vzorčenja v letu 2024 v priponki spodaj.
Rezultati laboratorijskih preiskav so v priponki spodaj
Informacije o oceni tveganja sistema oskrbe:
Sistem vodooskrbe VV Goropeke je črpalni sistem. Tveganje vodooskrbe v primeru odolgotrajnejšega izpada električne energije je veliko, v primeru kratkotrajnega izpada pa zaradi velikega vodohrama zanemarljivo. Glede kapacitete vodnega vira in stanja vodovodnih objektov ni večjega tveganja sistema vodooskrbe. Z vidika zdravstvene varnosti se voda pripravlja z UV napravo in v analizah na omrežju ni bilo zasledeno fekalno onesnaženje, pač pa le manjše število kolimfornih bakterij.
Obveščanje uporabnikov
Dokument obveščanje uporabnikov je načrt obveščanja uporabnikov(Na podlagi Uredbe o pitni vodi Ur. list RS št. 61/2023) v primeru neskladnosti pitne vode. Za potrebe obveščanja uporabnikov VV Goropeke se uporablja isti načrt obveščanja kot za JV Žiri, in je kot tak opredeljem v HACCP mapi VV Goropeke
Dokument v priponki Dokument obveščanja uporabnikov
Zakaj je voda bela?
Bela obarvanost vode (ni posledica vsebnosti klora v vodi) je zgolj fizikalen pojav številnih mikroskopsko majhnih zračnih mehurčkov, ki nastanejo kot posledica raztapljanja zraka v vodi, ki je pod pritiskom. Ob iztekanju vode iz pipe se pritisk sprosti, kar povzroči delno izločanje v vodi raztopljenega zraka. Če takšno belo vodo natočimo v čist kozarec, lahko že po nekaj trenutkih opazimo, da se voda v kozarcu počasi zbistri. Opazimo dvigovanje mehurčkov proti površini.
Zakaj je voda rjava?
Sprememba barve pitne vode v javnem omrežju, kažejo na stik s površinsko vodo, neustrezno pripravo vode, poškodbo cevovoda, dviganje usedline ali luščenje biofilma v omrežju.
Obarvanje vode je posledica dviganja usedlin v cevovodu, ki nastane zaradi naprimer zaradi: spremembe smeri ali hitrosti toka vode, zaradi loma cevi, odpiranja ali zapiranja ventilov... V internem vodovodnem sistemu pa so v usedline pogosto posledica korozije (rja), ki se kopičijo po vodovodnih ceveh in sanitarnih zalogovnikih.
Informacije, priporočila, navodila NIJZ
Priporočila NIJZ lastnikom objektov za vzdrževanje interne vodovodovodne napeljave:
- Voda naj na vsaki pipi pred prvo uporabo tega dne teče vsaj 2 minuti (curek naj bo enakomeren, srednje jakosti, debeline svinčnika) oziroma toliko časa, da se temperatura vode na pipi ustali.
- Vsaj enkrat krat na 14 dni je treba na vseh pipah sneti in očistiti mrežice ali druge nastavke. Čiščenje pomeni spiranje z vodo, ki teče po tem sistemu in po potrebi odstranjevanje vodnega kamna.
Navodila o prekuhavanju pitne vode:
-Dezinfekcija pitne vode s prekuhavanjem je varna metoda.
-Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko.
-Če je voda motna, jo pred prekuhavanjem zbistrimo z usedanjem in nato filtriramo.
-Preprečiti je treba možnost naknadnega onesnaženja prekuhane vode.
-Vodo hranimo v hladilniku.
-Za pitje in pripravo hrane jo uporabljamo 24 ur, izjemoma 48 ur.
Varčna poraba pitne vode
Z vsakodnevnimi opravili v povprečju na prebivalca porabimo 150 litrov pitne vode na dan. Poraba pitne vode naj bo čim bolj razumna in smotrna.
- Preverjanje, ali kje voda pušča
- Pralni in pomivalni stroj vključimo, ko sta polna. Kupujemo varčne stroje, ki pri delovanju porabijo manj vode.
- poraba vode pri prhanju je tipično trikrat manjša (približno 50 litrov) kot pri kopanju (od 150 do 200 litrov)
- pri nakupu WC kotlička izberimo takega, ki ima dve stopnji splakovanja; z manj in več vode. Na tak način lahko porabo vode zmanjšamo do 30%
- Za zalivanje vrta uporabimo deževnico namesto vode iz pip
Zakonodaja
Pravilnik o pitni vodi