- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
Na Inštitutu Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje se z družinskimi oskrbovalci in njihovim plemenitim delom ter stiskami srečujejo že vrsto let. Zato so razvili tečaj za družinske in druge neformalne oskrbovalce, na katerem skupaj s krajevnimi strokovnjaki nudijo INFORMACIJE in VEŠČINE, ki jih družinski oskrbovalci po navadi najbolj potrebujejo pri oskrbi starejšega družinskega člana.
S tečajem bomo v Žireh pričeli v sredo, 2. marca 2022, ob 17 uri, v novem Domu starejših občanov SeneCura Žiri.
Na tečaj se je potrebno obvezno prijaviti:
Prijave se sprejemajo do zapolnitve prostih mest. V primeru majhnega števila prijav bo tečaj potekal virtualno. Vabljeni!
Kakšna je vsebina in kako potekajo tečaji za družinske in druge neformalne oskrbovalce®?
Srečanja potekajo 10 zaporednih tednov in trajajo do dve uri in pol v skupini, ki ima od 15 do 25 udeležencev. Udeleženci so povabljeni k aktivni udeležbi, kajti na teh tečajih smo vsi učitelji in vsi učenci, saj se najlažje učimo iz dobrih osebnih izkušenj. Na vsakem srečanju je tudi predavanje s področij: medsebojni odnosi, razumevanje starosti, preventiva proti lastni izgorelosti, demenca, nega, priprava na odhod svojca v dom za starejše ter umiranje in žalovanje. Na tečajih redno sodelujejo patronažne sestre, fizioterapevt in drugi strokovnjaki. Tečajniki prejmejo tudi priročnik z naslovom Družinska oskrba starejšega svojca.
Po končanem tečaju, se skupina še naprej srečuje v tako imenovanem krajevni skupini svojcev, pod vodstvom prostovoljcev. Klub svojcev nudi trajen prostor za izmenjavo dobrih izkušenj in za reševanje izzivov, ki jih oskrba na domu prinaša neformalnim oskrbovalcem. Udeležujejo se ga družinski oskrbovalci, ki to želijo; srečanja običajno potekajo enkrat mesečno po dve uri na istem kraju in ob istem času, kot je bil tečaj.
V preteklosti so strokovnjaki Inštituta Antona Trstenjaka v Žireh že izvedli Usposabljanje za družinske in druge neformalne oskrbovalce.
Neformalni oskrbovalci, se pravi, ljudje, ki doma skrbijo za bolne, onemogle ali invalidne svojce, prijatelje ali znance, so številni. Letošnje širjenje koronavirusa je njihove stiske še povečalo, poleg tega pa zaradi koronavirusne bolezni pomoč na domu potrebuje še več ljudi.