- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
Osnovnošolsko izobraževanje izvajajo osnovne šole, osnovne šole s prilagojenim programom, glasbene šole ter zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami.
Osnovna šola Žiri
Občina Žiri je ustanoviteljica javnega zavoda Osnovna šola Žiri, kamor vstopajo otroci s šestimi leti. Šola izvaja devetletni program.
Šolo upravljata ravnatelj in svet šole. Svet šole ima štiriletni mandat, ki ga sestavljajo trije predstavniki ustanovitelja, pet predstavnikov delavcev šole ter trije predstavniki staršev v skladu z Odlokom o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovna šola Žiri (Ur. l. RS, št. 104/2007).
Za organizirano uresničevanje interesov staršev je v šoli odgovoren svet staršev. Sestavljen je tako, da ima v njem vsak oddelek po enega predstavnika, ki ga starši izvolijo na prvem roditeljskem sestanku oddelka. Predsednika predstavniki sveta staršev izvolijo na prvem sestanku sveta v septembru.
Osnovna šola Žiri
Jobstova cesta 22
4226 Žiri
Kontakt:
T: 04 50 50 811
E: osziri@osziri.si
Ravnatelj: Marijan Žakelj
Čipkarska šola Žiri
Občina Žiri sofinancira tudi čipkarsko šolo, ki deluje v sklopu osnovne šole.
Čipkarska šola Žiri je bila ustanovljena leta 1906 s pomočjo Osrednjega zavoda za žensko in domačo obrt na Dunaju, pred tem pa so se že izvajali tudi klekljarski tečaji. Danes je čipkarska šola organizirana kot zunajšolska dejavnost. Pred kratkim (ob 110-letnici delovanja) so zasnovali projekt Živeti čipko, ki naj bi povezal tradicijo in sodobnost. Zavedajo se, da družbenim tokovom ne morejo ubežati, zato skušajo učence motivirati tudi s sodobno tehnologijo in sodobnimi načini preživljanja prostega časa. Že pred dobrim desetletjem so začeli z računalniškim risanjem vzorcev. Učenci s tehnologijo, ki jim je blizu, ustvarijo nekaj, kar je tradicionalno. Računalniško tehnologijo tako povezujejo s tradicionalnimi klekljarskimi tehnikami, kot so platno, slepi ris, sukani ris, kitica z ovitki, ribica, rogljički, žabice, štručke in sukane slince.
Po uradni ustanovitvi čipkarske šole je klekljanje poučevala strokovna učiteljica Leopoldina Pelhan. V tistem času naj bi znalo v Žireh klekljati okrog 200 ljudi; poleg kmetijstva pa je bila to dejavnost, ki je prinašala dodaten, čeprav skromen vir zaslužka. Med 1. svetovno vojno, to je v letih med 1914 in 1918, je bilo klekljanje nekoliko okrnjeno, saj je bilo zaradi vojnih razmer težje dobiti klekljarske pripomočke. Konec vojne je prinesel precejšnje družbene in politične spremembe, predvsem pri organizaciji šolstva in novi ureditvi državnih meja. Tako je klekljanje (in seveda tudi učenje klekljanja) v Žireh prešlo pod Kraljevino Jugoslavijo. Da je obdobje med obema vojnama prineslo razcvet v klekljanju, zagotovo lahko pripišemo tudi čipkarskim šolam. Učiteljica Leopoldina Pelhan je leta 1936, po 30-letnem uspešnem delu, poučevanje predala Angelci Jesenko.
Pouk v čipkarski šoli v Žireh se je navkljub težavnim razmeram nadaljeval tudi med 2. svetovno vojno, še naprej pa je mlade klekljarice in klekljarje usmerjala učiteljica Angelca Jesenko. V petdesetih letih 20. stoletja je bila mentorica tudi številnim odraslim. Večje težave zaradi sprememb v družbi, ki je dajala prednost razvoju industrije in zaposlovanju žensk, zaradi izmenskega pouka itd. pa so nastopile po letu 1960, kar je povzročilo zmanjšan vpis učencev v čipkarsko šolo. S temi težavami se je morala najprej spopasti Anda Kavčič (poročena Grošelj), ki je vodenje čipkarske šole prevzela od učiteljice Angelce Jesenko. Zelo pomembno vlogo je pri poučevanju klekljanja osnovnošolskih otrok imela tudi strokovna učiteljica klekljanja Marica Albreht, ki je čipkarsko šolo vodila od začetka sedemdesetih let pa do konca 20. stoletja. Zanimanje za klekljarsko izobraževanje se je povečalo, večji sta bili tudi podpori občine in šolskega vodstva, vse to pa se je odražalo tudi v povečanem vpisu v čipkarsko šolo. V začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja je bilo v čipkarski šoli 64 učencev, po letu 1980 pa vedno več kot 100. Ob 100-letnici delovanja čipkarske šole je bilo vanjo vpisanih 120 učencev, od tega tudi 20 fantov. V letu 2016, ko je Čipkarska šola Žiri praznovala 110-letnico obstoja, pa jo je obiskovalo 129 učencev.
V drugi polovici osemdesetih let je zaradi kratkotrajnega dodatnega financiranja učenje klekljanja v 1. in 2. razredu lahko poučevala dodatna učiteljica (Julijana Gantar). V šolskem letu 1997/98 se je učiteljici Marici Albreht pridružila še Branka Grošelj, ki žirovsko čipkarsko šolo vodi še danes.
Že več kot 50 let se učenci žirovske čipkarske šole udeležujejo različnih tekmovanj doma in v tujini. Leta 1964 se je 15 deklic udeležilo Čipkarskega festivala v Ljubljani, kjer je najmlajša žirovska klekljarica (petletna Malči Naglič) prejela posebno nagrado. Šolska kronika od začetka sedemdesetih let vsebuje tudi skrbne zapise o znanju učencev čipkarske šole. Tako je na primer zapisano, da so se v šolskem letu 1972/73 učenke 4. razreda izredno dobro naučile izdelovati ribice, ki veljajo za zahtevno klekljarsko tehniko.
Učenci Čipkarske šole Žiri so v devetdesetih letih začeli sodelovati na različnih prireditvah, kot so Ohcet Bled, Alpe Adria ipd. S svojim znanjem se predstavljajo tako doma kot v tujini (Avstrija, Francija, Nemčija), udeležujejo se mednarodnih natečajev in posegajo tudi po najvišjih mestih. Zadnja odmevna uvrstitev je bilo 1. mesto mladih klekljaric na svetovnem čipkarskem kongresu leta 2014 v Adelaidi v Avstraliji.
Ker se v čipkarski šoli zavedajo, da je klekljanje vrsta kulturne dediščine, ki se bo lahko ohranila le s sodelovanjem s tistimi, ki jim klekljanje še vedno pomeni način preživljanja prostega časa, se trudijo tudi za medgeneracijsko povezovanje.
Ob pregledu zgodovinskih dejstev lahko ugotovimo, da je za ohranitev klekljanja v Žireh oz. čipke, ki jo klekljajo tudi v Žireh in ki je bila v okviru enote Klekljanje slovenske čipke vpisana v nacionalni register žive kulturne dediščine, zaslužna prav Čipkarska šola Žiri. Trudili se bodo, da bodo kljub modernim trendom, ki niso v prid ročnim spretnostim, to delo nadaljevali. Poglavitni cilj Čipkarske šole Žiri je namreč ohranjanje slovenske kulturne dediščine in tradicije.
Viri: