“Z vsem strokovnim znanjem, vso osebno prizadevnostjo, z izrazito nadarjenostjo za medsebojne odnose in globokim domovinskim čutom je Marica Albreht dolga leta vzbujala, negovala in razvijala ljubezen do klekljanja in s tem do kulturne dediščine, do domačega kraja, do slovenskega naroda. Učenkam in učencem mnogih generacij je s svojim zgledom in poučevanjem vcepljala dragocene človeške lastnosti, kot so: potrpežljivost, vztrajnost, natančnost, delavnost, občutek za lepoto ..." (Klekljanje na Žirovskem, 1991)
Sinoči nas je po težki bolezni zapustila ga. Marica Albreht, častna občanka Občine Žiri, med domačini nadvse cenjena in spoštovana dolgoletna učiteljica klekljanja, v širši slovenski in mednarodni javnosti poznana tudi kot neutrudna in zelo uspešna promotorka umetnosti klekljane čipke.
Ga. Albreht, z dekliškim priimkom Trček, se je rodila leta 1943 v Novi vasi v Žireh, po domače Pr’ Micnk. Klekljati je začela že pri rosnih petih letih, kasneje je dodatno znanje o umetnosti izdelovanja čipk prejela od učiteljice ge. Angelce Jesenko, ki jo je tudi navdušila za poklicno pot učiteljice klekljanja.
Po uspešno opravljeni ljubljanski Šoli za oblikovanje, čipkarska smer, se je zaposlila v idrijskem podjetju Čipka. Nekaj let je poučevala tudi v čipkarski šoli na Otlici in Predmeji, leta 1971 pa je postala učiteljica izdelovanja čipk na osnovni šoli v Žireh. V domačem kraju je svojo ljubezen do klekljanja svojim učenkam in učencem predajala naprej vse do upokojitve leta 1997.
Za go. Marico Albreht je nato sledilo novo ustvarjalno obdobje, ki ga je v veliki meri zaznamovalo sodelovanje z nekdanjo učenko go. Mirno Logar in delovanje v okviru klekljarskega društva. Na pobudo ge. Logar so namreč leta 2004 žirovske klekljarice ustanovile Klekljarsko društvo Cvetke Žiri, prva predsednica pa je postala ga. Albreht.
Odmevna razstava ob stoletnici Čipkarske šole Žiri leta 2006 je članice in člane društva spodbudila, da so tudi v naslednjem letu v Žiri povabili obiskovalce in z njimi podelili lepote kulturne dediščine Žirovske kotline. Tako so leta 2007 žirovske klekljarice organizirale prve Slovenske klekljarske dneve v Žireh, ki so skozi leta postali ena najvidnejših in mednarodno najbolj obiskanih prireditev v Žireh. Zelo odmeven uspeh je društvo doseglo tudi jeseni 2010, ko je z razstavo “Evropa v čipki” gostovalo v prostorih Sveta Evrope v Strasbourgu, na ogled pa je bila razstava tudi v Državnem zboru v Ljubljani.
Ga. Marica Albreht je Klekljarskemu društvu Cvetke predsedovala do leta 2015, v letu 2018 pa so žirovske klekljarice svoji ustanovni članici in dolgoletni predsednici v zahvalo za posebne zasluge za razvoj, ugled in dolgoletno vodenje društva podelile naziv častne članice. Ga. Albreht je bila mdr. tudi ena izmed pobudnic razglasitve klekljanja slovenske čipke za živo mojstrovino državnega pomena in uvrstitve v register slovenske nesnovne kulturne dediščine.
Junija letos je Občina Žiri ge. Marici Albreht podelila naziv častne občanke. Predlagatelji so v utemljitvi svojega predloga zapisali, da je "klekljarska mojstrica in učiteljica Marica s svojo skromnostjo, željo po predaji znanja in pomoči pridnim in natančnim rokam za obrt izdelovanja čipk navdušila številne. Njeno delovanje je tkalo niti povezanosti, ponosa in pripadnosti domačemu kraju. Marica je pustila pečat z razširjanjem znanja klekljanja tako zunaj meja žirovske občine kot tudi Slovenije. Njeno delovanje jo bo trajno zaznamovalo, saj pri njej veljajo čipkarske umetnine in ne besede."
Kako prav so imeli! Ge. Marice Albreht se spominjamo z veliko hvaležnostjo. Njena dobrota, načelnost in vedno veder nasmeh nas bodo še dolgo živo spremljali. Klekljaricam in klekljarjem, zlasti mlajšim in tistim, ki je niso nikoli poznali, pa ostajajo v spomin njene umetniške stvaritve in zgled neizčrpne ljubzeni do slovenskega kulturnega izročila.
Ga. Marica, hvala vam. Naj vam dobri Bog podari večni mir in pokoj.
mag. Janez Žakelj, župan Občine Žiri
Na sliki: ga. Marica Albreht ob prejemu občinskega priznanja, naziva častne občanke Občine Žiri, 19. junija 2020. Foto: Tanja Mlinar