- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
50 pohodnikov se je v nedeljo, 21. 9. 2015, odpravilo na 11. pohod ob rapalski meji.
Turistično društvo Žiri je v sodelovanju s Turističnim društvom Sovodenj v spomin ob dnevu slovenskega državnega praznika – dan vrnitve Primorske k matični domovini - organiziralo že 11. pohod ob rapalski meji.
Nasilno poitalijančenje in močan pritisk kraljevine Italije na Slovence, ki jih je v letu 1920 rapalska meja ločila od matične domovine, sta močno zaznamovala življenja številnih Žirovcev. Rapalska meja, ki je med dve državi razpela Slovence živeče od Mangarta pa do hrvaške Reke, je vse do leta 1947 potekala v neposredni bližini Žirov.
Vseh 50 pohodnikov, ki so se ob 9 uri zjutraj podali na pohod ob rapalski meji, je imelo priložnost podoživeti utrip življenja takratnega časa. Med potjo, ki se je vila iz Žirov preko Breznice in Mrzlega vrha s povratkom skozi Jarčjo dolino na Ledin'co, so predstavniki TD Žiri in organizirali tri postanke. Ob mejniku 39 na Breznici se je razlegel glas trobente, zgodovinarka Vlasta Pečelin pa je orisala čas rapalske meje in njenega nastanka. Pri mejniku 38 na Mrzlem vrhu je bil odigran prikaz kotrabanta, s katerim so si Slovenci lajšali prehod dobrin med obema Kraljevinama. Prav tako pa je bil tudi prikazan prizor obmejne ljubezni, ko so laški plavšarji ogreli premarsikatero srce obmejnih deklet. Pohodniki so ustavili tudi pri novozgrajeni planinski koči PD Žiri na Mrzlem vrhu. Po spustu v dolino je na Ledin'ci sledil bogat kulturni program pri katerem so sodelovali Otroška folklorna skupina OŠ Žiri, mladi glasbeniki iz Žirov ter Kanomljske punce, vaška godčevska skupina žena,ki z instrumenti, kot so kose, grablje in škafi, in tradicionalnim triglasnim ljudskim petjem, ponazarjajo kaj je pravzaprav v težkih časih vojne v ljudeh še budilo duha. Učenec OŠ Žiri pa je obogatil program z recitacijo pesmi slovenskih pesnikov.
Na Ledin'ci so se podhoniki tudi okrepčali s toplim obrokom.