- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
Lesni feniks
Partnerji v projektu: Lokatur, z. o. o., so. p., M Sora, d. d., Občina Žiri, Razvojna agencija Sora, Šolski center Škofja Loka
Vrednost celotnega projekta: 90.096,06 €
Sofinanciranje iz sredstev CLLD: 69.905,88 €
Trajanje projekta: 1. 9. 2019 - 30. 11. 2020
Cilj
Namen operacije je varovanje okolja z zniževanjem količine odpadkov, preprečevanjem nastajanja odpadkov in ponovno uporabo materialov ter dvig ozaveščenosti lokalnih prebivalcev o načinih, možnostih in pomenu prehoda v krožno gospodarstvo.
Povzetek
Osrednji predmet predlagane operacije je ponovna uporaba odsluženega lesa, ki bo ob sodelovanju organizacij iz treh različnih sfer (gospodarstvo, izobraževalne ustanove, lokalne skupnosti) in preko aktivnega ozaveščanja širše populacije postavila občino in regijo na zemljevid trajnostno naravnanih območij in postala pilotni primer za ostale regije in občine. To bo doseženo tako s tradicionalnimi oblikami ozaveščanja (okrogle mize, predavanja, prezentacije filmov, delavnice) kot z integracijo vsebin v učni proces srednje šole ter končno praktično implementacijo ter prikazom uporabe odsluženega lesa v urbani infrastrukturi.
Aktivnosti
Prva faza projekta bo trajala od 1. 9. 2019 do 1. 6. 2020, druga faza pa od 1. 5. 2020 do 1. 1. 2021.
Rezultati
Z izvedbo operacije se bo povečala ozaveščenost lokalnega prebivalstva na celotnem območju LAS o pomenu varovanja okolja, možnostih ponovne uporabe surovin in s tem koncepta krožnega gospodarstva. Izvedba pilotnega projekta bo pripomogla k razvoju učnih programov za izobraževanje lesarjev, krepila sodelovanje med gospodarstvom in izobraževalno ustanovo ter omogočala izkustveno privzemanje koncepta ponovne uporabe lesa.
Sofinanciranje
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014-2020.
Kontakti
Partnerji v projektu: Zavod za turizem in kulturo Poljanska dolina, Javni zavod Ratitovec, Loški muzej Škofja Loka, Občina Žiri, Razvojna agencija Sora d.o.o.
Vrednost celotnega projekta: 84.148,30 EUR
Sofinanciranje iz sredstev CLLD: 66.869,62 EUR
Trajanje projekta: 1. junij 2018 – 30. oktober 2019
Cilj
Cilj projekta je obogatiti turistično ponudbo škofjeloškega s poudarkom na ohranjanju in prenašanju kulturne dediščine in tradicionalnih znanjih na mlajše rodove. S povečano promocijo in skupnim trženjem pa se bo dosega tudi večja prepoznavnost na širšem območju.
Povzetek
Preko prejšnjih projektov se je že oblikovala transverzala muzejev in kulturnih centrov na Škofjeloškem s katero so se kulturni centri in muzeji povezali, vendar pa je potrebno še nadgraditi z inovativnimi pristopi in novimi tehnologijami. Kulturna dediščina na območju je zelo bogata in potrebno jo je približati širši publiki ter s tem povečati zavedanje o pomenu kulturne dediščine. Projekt Povezano k trženju in promociji muzejev in kulturnih centrov na Škofjeloškem pomeni nadgradnjo obstoječe turistične ponudbe, ohranitev tradicionalnih znanj ter razvit pristop skupne promocije in trženja. Oblikovale se bodo privlačne in zanimive vsebine za različne ciljne skupine, prilagodila se bo sama animacija in vodenje ter interaktivno obogatilo razstave. Za povečanje števila obiskovalcev se bo okrepila promocija na različnih družbenih in socialnih omrežjih, lokalnih medijih in spletnih straneh.
Aktivnosti:
Faza 1 traja od 1. junija 2018 do 31. januar 2019 in Faza 2 od 1. december 2018 do 30. oktober 2019. V času obeh faz se bodo odvile naslednje aktivnosti:
Rezultati:
Sofinanciranje
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014-2020.
Kontakti:
E-nostavno na kolo
Lokalne akcijske skupine povezane v partnerstvo: LAS loškega pogorja, LAS Gorenjska košarica, LAS Srce Slovenije, LAS s CILjem, LAS Za mesto in vas
Partnerji na območju LAS loškega pogorja:
Vrednost celotnega projekta: 543.826,04 EUR
Vrednost projekta na območju LAS loškega pogorja: 121.224,86 EUR
Sofinanciranje iz sredstev CLLD na območju LAS loškega pogorja: 86.872,17 EUR
Trajanje projekta: 1. marec 2019 - 15. januar 2021
Opis projekta:
Večina območij vključenih v projekt sodelovanja E-nostavno na kolo že razpolaga z različnimi kolesarskimi potmi, ki pa so velikokrat omejene na občinske meje. Poudarek je običajno na izgradnji infrastrukture in označevanju. Število turistov kolesarjev se iz leta v leto povečuje, vendar trenutna ponudba ne zadovoljuje njihovih potreb oziroma potenciali za razvoj kolesarskega turizma še niso izkoriščeni. S projektom Gorenjsko kolesarsko omrežje se kolesarska infrastruktura sicer že povezuje preko občinskih pa tudi regijskih mej, saj prestopa meje statistične regije Gorenjske, vendar še vedno primanjkuje podporne infrastrukture, opreme in vsebin.
Operacija E-nostavno na kolo tako prepoznava potenciale na tem področju in preko investicij v podporno infrastrukturo/opremo na že vzpostavljenih kolesarskih poteh ter dodajanjem vsebin spodbuja kolesarstvo kot obliko trajnostne mobilnosti in poslovnih priložnosti.
Operacija tako med drugim predstavlja nadgradnjo turističnih produktov kot je »Gorenjsko kolesarsko omrežje«.
Cilji:
Aktivnosti:
Rezultati:
Sofinanciranje
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014-2020.
Kontakti:
Domače in umetnostne obrti - dediščina in sodobnost
Lokalne akcijske skupine povezane v partnerstvo: LAS loškega pogorja, LAS med Snežnikom in Nanosom, LAS Vipavska dolina in LAS s CILjem
Partnerji na območju LAS loškega pogorja:
Vrednost celotnega projekta: 516.071,64 EUR
Vrednost projekta LAS loškega pogorja: 124.439,68 EUR
Sofinanciranje iz sredstev CLLD za LAS loškega pogorja: 99.955,67 EUR
Trajanje projekta: 1. april 2019 - 31. oktober 2020
Ozadje
Rdeča nit sodelovanja štirih lokalnih akcijskih skupin (LAS) so obrti, ki so v preteklosti pomembno zaznamovale območja v operacijo vključenih LAS in so imele velik vpliv na gospodarski in širši družbeni razvoj. Te obrti so na območjih posameznih LAS različne:
V Žireh, ki spada v območje LAS loškega pogorja je že od 16. stol. prisotna čevljarska obrt. Postala je ena temeljnih gospodarskih dejavnosti območja, poznana po izdelavi močne in trpežne obutve. Pred prvo svetovno vojno je čevlje izdelovalo veliko obrtnikov, mojstrov, pomočnikov in vajencev, ki so se združevali v čevljarske zadruge. Leta 1947 pa je bila ustanovljena Tovarna športnih čevljev Žiri, pozneje preimenovana v Alpino.
Danes to čevljarsko tradicijo in identiteto kraja predstavljata podjetje Alpina in čevljarska delavnica AK Alojz Karner z izdelovanjem obutve ter Občina Žiri z muzejsko zbirko. S projektom Domače in umetnostne obrti - dediščina in sodobnost se gradi na gospodarskem in turističnem potencialu čevljarske obrti ter predstavitvi in razvoju kraja Žiri kot čevljarskega mesta z dolgo in zanimivo zgodovino.
S projektom se bosta povezali zgodbi, na eni strani svetovno znanega podjetja Alpine, ki slovi po kvalitetni obutvi tako športne kot modne obutve, ter na drugi strani leta 2014 ustanovljene delavnice AK Alojz Karner, ki ohranja bogato zapuščino mojstra čevljarja Alojza Karnerja tradicionalnega ročnega izdelovanja obutve. Partnerji bodo s skupnim sodelovanjem gradili na turistični in gospodarski priložnosti ter na identiteti kraja skozi čevljarsko obrt.
Cilj
Cilj projekta je čevljarstvo kot obrt izkoristiti v smeri gospodarske in turistične priložnosti območja ter graditi identiteto kraja Žiri v smeri čevljarskega mesta.
Aktivnosti
Faza 1 (1. april 2019 - 28. februar 2020):
Faza 2 (1. februar 2020 - 31. oktobra 2020):
Rezultati
Sofinanciranje
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014-2020.
Kontakti
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje
Za vsebino spletne strani je odgovorna Občina Žiri. Organ upravljanja za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014—2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Učilnice v naravi – šolski učni vrtovi
Prejemnik podpore iz Programa razvoja podeželja RS 2014-2020.
Partnerji v projektu: Občina Gorenja vas – Poljane, Občina Železniki, Občina Žiri in Razvojna agencija Sora d.o.o.,
Vrednost celotnega projekta: 92.113,63 EUR
Sofinanciranje iz sredstev CLLD: 67.831,29 EUR
Trajanje projekta: 3. december 2018–30. junij 2020
Cilj
Cilj projekta je vzpostavitev pogojev izkustvenega učenja otrok za naravno pridelavo hrane in spodbujanje pozitivnega odnosa do naravno pridelane hrane. Dolgoročno se želi s projektom doseči povečanje lokalne prehranske samooskrbe, povečanje lokalne pridelave in porabe na lokalnih trgih ter povečano prehranjevanje otrok z lokalno pridelano hrano v osnovnih šolah.
Povzetek
Projekt Učilnice v naravi – Šolski učni vrtovi poskuša izboljšati odnos osnovnošolcev do lokalno pridelane hrane. Osnovne šole želijo zmanjšati odpadke hrane in omogočiti čim več lokalno pridelane hrane na šolskih jedilnikih. Kljub iniciativam in organiziranju dogodkov kot je, slovenski zajtrk, sheme šolskega sadja in zelenjave, otroci lokalno pridelano hrano zavračajo. S projektom se želi otrokom izboljšati odnos do hrane. Čeprav lokalno pridelana hrana ne prihaja v privlačni embalaži, ki je za otroke bolj zanimiva, je to v večini primerov bolj kvalitetna izbira. Z vzpostavitvijo šolskih vrtov bodo otroci skozi izkustveno učenje spoznali, kako je hrana pridelana, koliko truda je vloženega in kakšen je “pravi” okus naravno pridelane hrane.
Z učni vrtovi bodo vzpostavljeni zanimivi izkustveni prostori, kjer bo učencem omogočeno spoznavanje rastlin, pridelkov, procesov v naravi ter celotnega delovnega procesa za pridelavo hrane. V učilnicah bodo učenci spoznali teorijo prednosti lokalno pridelane hrane, izvor hrane in pomembnost njene kvalitete. Praktični del pa bo predstavljal skrb za vzpostavljene vrtove in krepil odnos do lokalno pridelane hrane in narave nasploh. Osnovne šole bodo razvile učne programe za vrtove, ki bodo temeljili na razvijanju pozitivnega odnosa otrok do narave in lokalno pridelane hrane ter izobraževanju za lastno pridelavo hrane. Prav tako pa bodo osnovne šole vrtove vključile tudi v programe drugih šolskih predmetov in bodo tako nadgrajevali pedagoški program.
Aktivnosti
Faza 1: Vzpostavitev učilnic v naravi, 3. 12.2018 - 30. 1.2020:
Faza 2: Izkustveno učenje v naravnem okolju, 1.6.2019 - 30.6.2020:
Rezultati:
Sofinanciranje
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014-2020.
Kontakti
Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014-2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Za vsebino je odgovorna Občina Žiri.